Tytoń, skóra i whisky – takie nuty mają awangardowe wody kolońskie, bo te zapachy najbardziej kojarzą się z męskością. Buty dla mężczyzn od zawsze były robione głównie ze skóry i na razie to się nie zmienia.

Skóra to naturalny materiał, którego jak dotąd nie udało się przebić, jeśli chodzi o właściwości. Chroni przed chłodem i wiatrem, ma właściwości wodoodporne i świetnie wygląda nawet po wielu latach. Choć istnieją już różne rodzaje skór ekologicznych i sztucznych, to jak dotąd są one mniej trwałe i mają gorszy wygląd, niż skóra naturalna. Oznacza to, że kupując jedne buty skórzane, możemy nosić je nawet przez całe życie. Jak dotąd nie udało się osiągnąć takiego wyniku żadnemu obuwiu z tworzyw sztucznych.

Buty skórzane męskie: zimowe i półbuty

Najpopularniejszym rodzajem obuwia są półbuty. Noszono je już w ubiegłych wiekach i do dziś są modne. Takie buty skórzane są uniwersalne, nadają się do każdego męskiego stroju – zarówno formalnego, jak i codziennego. W takich butach można iść do niemal każdej pracy, chodzić po mieście, odwiedzić klub czy pojechać na wakacje. Są one wygodne i poza doborem odpowiednich skarpetek nie wymagają zbyt dużego zachodu. Półbuty męskie najczęściej są brązowe, choć zdarzają się też wersje czarne lub lakierowane, nadające się raczej na specjalne wyjścia.

Z kolei obuwie zimowe sięga zwykle za kostkę. Taki but może być sznurowany, zapinany na rzepy lub wsuwany na stopę, a czasem ma z boku suwak. Może on mieć funkcję ozdobną lub rzeczywiście się otwierać. Najczęściej można zobaczyć w sklepach męskie buty skórzane zimowe w kolorze czarnym, brązowym, lub ewentualnie beżowym na wiosnę, choć obecnie popularność zyskują też nowoczesne modele farbowane na inne kolory. Poza szortami, z którymi botki tego typu nie wyglądają dobrze, można nosić do nich wszystkie stroje w dowolnym stylu. Botki również mogą być eleganckie i pokryte warstwą lakieru lub zwykłe, brązowe.

Zalety butów skórzanych

Jeszcze wyższe buty kiedyś zaliczały się tylko do kategorii kowbojek i nie były noszone poza grupą fanów Dzikiego Zachodu, jednak dziś coraz więcej mężczyzn wybiera różnego rodzaju kozaki. Początkowo kowbojki były obuwiem ciężko pracujących poszukiwaczy. Zrobione są one ze skóry i mogą mieć tłoczenia, frędzle lub aplikacje w innych kolorach. Podobnie jak kozaki męskie, najpopularniejsze kowbojki to zwykle proste w formie buty sięgające do za kostkę w kolorze beżowym, brązowym lub czarnym. Frędzle najczęściej umieszczone są z tyłu, stanowiąc jedyny ozdobny element buta. To dobre obuwie dzienne, w którym przedstawiciele wolnych zawodów mogą też chodzić do pracy. Kozaki są formą podobne do tradycyjnych kowbojek do połowy łydki na małym obcasie. To drogi rodzaj obuwia, jednak warto czekać na wyprzedaż i wybrać te dobrej jakości. W szafie każdego mężczyzny powinny się jeszcze znaleźć pantofle męskie i sandały sportowe. Z tak wyposażoną garderobą można przejść przez cały rok suchą stopą.